krooniline seljavalu
Kui äge seljavalu on enamasti äkki tekkiv ja pigem kiiresti (päevade/nädalatega) leevenev, siis krooniline valu on sootuks tülikam kaaslane ning sellest vabanemine nõuab oluliselt rohkem pühendumist.
Suur osa krooniliseks muutunud seljavalusid on algselt ägedad, ent mitte alati. Vahel hiilib valu märkamatult ligi avaldudes korduvalt ja üha sagedamini kuni võib muutuda püsivaks. Tervisekassa seljavalu patsiendijuhend ütleb nii:
„Alaseljavalu paraneb üldjuhul paari päeva kuni 2–3 nädalaga, kuid mõnikord kulub selleks kauem aega. Alaseljavalu võib korduda, aga see ei tähenda, et oleks suuremat põhjust muretsemiseks. Mõnikord jääb ka hea prognoosiga alaseljavalu püsima. Püsivaks ehk krooniliseks alaseljavaluks loetakse valu, mis on kestnud üle 12 nädala. Miks meie aju ja valusüsteem otsustavad, et valu püsima jääb, kuigi kahjustust ei ole – seda me kahjuks ei tea. Alaseljavalu pikem kestus võib olla seotud meie enda mõtlemise või käitumisega, mis takistavad paranemist.
Alaseljavalu püsimajäämist ja puude väljakujunemist soodustavad tegurid, nagu valu tugevus, kaasuv jalga kiirguv valu, ülekaal või suitsetamine. Paranemist pidurdavad depressioon, hirm haiguste ees, suur valukartus, füüsiliselt raske töö, tööga rahulolematus või sotsiaalsete garantiide taotlemine. Mõnel juhul võivad korduvad liigutused ja sundasendid alaseljavalu alal hoida.“
Pikka aega kestnud seljavalu võib saada sedavõrd igapäevaseks, et hakkame seda pidama normaalsuseks. See aga omakorda pigem hoiab valu alal ning takistab meil otsimast valust väljapääsu. Tõsi – väljapääsu otsimine ja leidmine võivad olla keerulised ja aeganõudvad. Ent kui ühel päeval selg enam ei valuta, siis ilmselt ei kahetse sa ühtegi selle nimel tehtud pingutust.